Hans J Wegner fåtölj
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj, modell GE-290A, stomme i massiv ek, lösa plymåer med spiralfjädrar, nackkudde av polyeter, klädsel i grönbrun ulltextil, formgiven 1953, detta exemplar 1970-/80-tal, brännstämplad Getama Gedsted, Danmark, höjd ca 95, sitthöjd ca 35 cm
Smärre bruksspår, klädseln med obetydligt slitage
680676
2019-09-24