Jacob Ängman Rosenholm bestickuppsättning

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

14 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 113 dlr, silver, GAB, Stockholm, omkring 1900-talets andra hälft, bestående av 12 bordsgafflar, längd ca 17 cm, 12 bordsknivar, ca 20 cm, 12 bordsskedar, ca 18 cm, 8 förättsknivar, ca 16,5 cm, 8 förrättsgafflar, ca 14,5 cm, 10 förrättsskedar, ca 15 cm, 26 teskedar, ca 12 cm, 12 kaffeskedar, ca 10,5 cm, 5 assietgafflar, ca 12 cm, 1 soppslev, 1 tårtspade, 1 osthyvel, 1 såsslev, 1 serveringssked, 1 potatisslev, 2 smörknivar, total vikt exklusive blad i rostfritt ca 2631 g

Smärre slitage

680779

2019-09-25