Stockholm i bilder o. kartor

Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor
Stockholm i bilder o. kartor

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STOCKHOLM. (5). EICHHORN, C. Bilder från gamla Stockholm. Valda och beskrivna af C. Eichhorn. Första serien (allt som utkom). (1887)-89.

Tvär 4:o (ca 292x375 mm.). .(4), 40 textblad + 40 helsidesplanscher, delvis i litografiskt och färglitografiskt tryck.
Grått originalklotband, lätt nött, titel i guld på främre pärm. 5 vol.

M.fl. omfattar: Selling: Esplanadsystemet och Albert Lindhagen. Stadsplanering i Stockholm åren 1857-1887 (Stockholm 1970), Stockholm i tusen bilder. Utg. Albin Roosval (Stockholm 1930), Henric Neuhaus´ panorama över Stockholm på 1870-talet. Utg. Magnus Lundquist - Gösta Selling (Stockholm 1954), Laurin: Stockholm genom konstnärsögon (Stockholm 1912).

Se text

680848

2019-10-05