Victor Sjöström och Edith Erastoff 3 fotografier
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICTOR SJÖSTRÖM (3). Fotografi (porträtt) av Victor Sjöström, silvergelatin på papper. Förmodligen föreställande en rollfigur. Ca 293x230 mm. Ramat.
Fotografi uppklistrat på kartong föreställande Sjöström stående i randig kavaj vid en bil (enl. anteckning september 1934 utanför Uppsala Teater).
Fotografi föreställande Edith Erastoff, Victor Sjöströms hustru, ovalt. Ca. 425x335 mm. Ramad.
Proveniens: Victor Sjöströms bibliotek i sommarhuset Kälkholmen i Uppland.
Victor Sjöström (1879-1960), svensk filmregissör och skådespelare.
Edith Erastoff (född Lundberg, senare Erastoff-Sjöström), 1887-1945, finlandssvensk skådespelare, känd för sina roller i svenska stumfilmer under 1910-talet.
3 st.
Erastoff något blekt.
681113
2019-10-16