Spegellampett
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837) tillskriven, spegellampett, för 2 ljus, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall samt grönpatinering, krönet med bandrosett och vinrankor, ljushållare i mässing, ca 70x46 cm
PROVENIENS: Stopalo
retuscher, slitage
681441
2019-10-26