Flinlåspistol
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal, sannolikt för den Ottomanska marknaden, pipa med stålskuren dekor, helstock i valnöt med skuren dekor och stålbeslag, senare nosbelsag i mässing, längd ca 51 cm
Omfattande stockskador, senare laddstock
681702
2019-09-25