Arvid Ekberg "Wexiö guld"
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARVID EKBERG, "Wexiö guld", matservis, 68 dlr,
Gustafsberg, flintgods, 14 tallrikar diameter 23 cm, 12 djupa tallrikar diameter 24 cm, 14 assietter diameter 19 cm, 12 assietter 16 cm, tallrik 26 cm, 13 uppläggningsfat och skålar, såsskål längd 25 cm, såsskål längd 18 cm
Nagg förekommer, sliten förgyllning, krakelyrer
681720
2019-09-24