Stolar, 12 st., sengustavianska

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STOLAR, 2 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, en otydligt signerad, en med del av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, trapetsformad rygg, sarger med bladsnitt, svängd frontsarger, hörnfleuronger, överkragade kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 41 cm

Skador och lagningar, smärre kompletteringar

681799

2019-09-28