Dosor
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSOR (4), 1800-tal, mässing, en s k kalenderdosa, oval med inläggningar i pärlemor, längd mellan ca 7,5-13 cm
Den med pärlemor är lös i gångjärnet, kalenderdosan med bucklor, bruks och åldersrelaterat slitage
681805
2019-09-28