Isaak Il´ich Levitan oljemålning
Klubbat för:
43 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR
ISAAK IL´ICH LEVITAN (1860-1900) Skogsljus, signerad, olja på duk, 33x47 cm
Proveniens: Målningen har tillhört Viktor Nobel, sonson till Emanuel Nobel. De flydde 1917 till Sverige och hade då med sig tavlan. Sedan har den gått i arv i familjen.
681947
2019-12-04