Nils Olof Bonnier etsning

Nils Olof Bonnier etsning
Nils Olof Bonnier etsning
Nils Olof Bonnier etsning
Nils Olof Bonnier etsning

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NILS OLOF BONNIER, etsning, "Save the art", signerad, bildyta ca 25x16 cm

HISTORIK:
Nils Olof Bonnier, utbildad på Valands konstskola i Göteborg, var medlem i den radikala konstnärsgruppen Björnligan. Bonnier avlider 1969, endast 24 år gammal, på väg hem från en konstresa till Moskva.

681965

2019-10-01