Nils Olof Bonnier etsning
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS OLOF BONNIER, etsning, "Save the art", signerad, bildyta ca 25x16 cm
HISTORIK:
Nils Olof Bonnier, utbildad på Valands konstskola i Göteborg, var medlem i den radikala konstnärsgruppen Björnligan. Bonnier avlider 1969, endast 24 år gammal, på väg hem från en konstresa till Moskva.
681965
2019-10-01