Periodica - tidskrifter, tidningar 17-1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PERIODICA. (35). Swensk literatur-tidning, utgifwen i Stockholm och Upsala. Utg. (V. F. Palmblad - J. A. Stenhammar). Årgång I-III (mer utkom)I. 1813-18 (ej kollationerade). Upsala 1813-18.

Liten 4:o. Samtida något nött delvis olika marmorerade pbd, delvis blekta ryggar, 1 rygg skadad i övre kant, röda stänksnitt. Enstaka fläckar. Delvis med namnteckning.
Lundstedt III:1281. +

Conservations-bladet. Utg. J. G. Björnståhl - J. O. Imnelius. Samling I-IV 29 /1 1823-24/1 1824 (allt som utkom). Stockholm (Ecksteinska tryckeriet - Marqurdska boktryckeriet) 1823-24.

8:o.
Nött brunt samtida hfrbd, hårt blekt skavd rygg, stänksnitt. Tillskrifter på främre pärmens insida o. försättsbladet rörande boken. Lundstedt II:59. Skämttidning med bl.a. L. J. Hierta i redaktionen.
Med flera periodica, delvis inkompletta, skador, lösa årgångar. olika band. ej genomgångna 35 vol.

Omfattar bland annat: Litterär tidskrift utgifven i Helsingfors. Profhäfte 1863 + 1864:1-11 (Helsingfors 1863-64, saknas häfte 12 1864 o. 1 för 1865), Swenska Litteratur-Föreningens tidning. 1833-1838 (allt som utkom, ej kollationerad, Uppsala 1833-38, Lundstedt III:1288, Almquistiana 353, noten för Almquists sällsynta genmäle mot en recension av Palmblad i årg. 1837), Lördags-Magasinet (årg. I-IV. Stockholm 1836-39), Läsning för bildning och nöje (årg. I-II, Uppsala 1847-48), Polyfrm. Ett blad att läsa på sängen (Första - andra samlingen, Stockholm 1809-10), Stockholms posten (1790: juli-dec.), Folke. Et nordisk tidskrift (Årg.I, Köpenhamn 1859).

Se text, ej kollationerade

682006

2019-09-30