Barnböcker sent 1800-1900-tal
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARNBÖLCKER. (14), Parti. 1800-1900-tal. Olika nötta band. Delkvis skador, fläckar, namnteckningar, tillskrifter. Ej kollationerade. 14 vol.
Omfattar bl.a. Elmblad: Sommarby och Vinterskär (Stockholm 1907), Beskow: Blomsterfesten i Täppan (Stockholm utan år, tillskrift dat. 1920), S:a: Gnällmåns (Stockholm utan år), Petters och Lottas jul (Stockholm 1947), Tomtebobarnen (Stockholm 1971, tilklskrift fr. Bo Beskow), Blomsterfesten i Täppan (1971, tillskrift från Bo Beskow), Pletsch: Barnen i byn.Sexton originalteckningar (Helsingfors 1880), Verne: Martin Paz (Nyköping 1905), Brés: Mon premier alphabet. Lecture & ecriture (Paris utan år), Scholander: Sagor berättade och ritade (Scholanders sagobok. I, Stockholm utan år, ca 188o, 2 ex.),
Se text, ej kollationerade
682023
2019-09-30