Litografiska fågelplanscher

Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher
Litografiska fågelplanscher

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LITOGRAFISKA FÅGELPLANSCHER. SAND, LENNART. Skisser efter naturen och på sten ritade av Lennart Sand. Vikmanshyttan/Österå, 1988.
Tvär folio. 350 x 400 mm.
Litograferad titel, 51 litograferade blad och 2 tryckta textblad på tjockt linnelumppapper. Texten, efter kalligrafi i rött och svart av Claes-Göran Hedeby, på semitransparent ritfilm. Grönt originalhalvfranskt band med guldpräglad ryggtitel och marmorerade pärmpapper.

Detta exemplar med 2 löst bifogade numrerade och signerade färglitografier.

Boken tryckt i 690 numrerade exemplar, varav detta är nummer 520. Färglitografierna i 190 exemplar, varav dessa är numrerade 140.

Se text!

682205

2019-09-26