Marianne Westman koppar med fat
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, koppar med fat, Rörstrand 1960-tal, stengods, handmålad dekor av breda ränder i blått mot grå fond, stämpelmärkta Rörstrand SWEDEN handmålat MW, koppens höjd 7, fatets diameter 18,5 cm
HISTORIK: Modellen är ovanlig. Säljaren berättar att kopparna köptes in en och en av nuvarande ägare på NK i Stockholm under 1960-talet då priset var högt.
En kopp med nagg
682267
2019-10-12