Marianne Westman koppar med fat

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARIANNE WESTMAN, koppar med fat, Rörstrand 1960-tal, stengods, handmålad dekor av breda ränder i blått mot grå fond, stämpelmärkta Rörstrand SWEDEN handmålat MW, koppens höjd 7, fatets diameter 18,5 cm

HISTORIK: Modellen är ovanlig. Säljaren berättar att kopparna köptes in en och en av nuvarande ägare på NK i Stockholm under 1960-talet då priset var högt.

En kopp med nagg

682267

2019-10-12