"Spectra"-vas, Uno Westerberg, Pukeberg 1950-tal

Klubbat för:

800 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

UNO WESTERBERG (1914-1984) och INGEBORG LUNDIN (1921-1992), "Spectra", vas, Pukeberg 1950-tal, och vas Orrefors Expo 1954, Spectra-vasen formgiven 1953 och den andra vasen 1948-49, dekor i överfångsteknik av vertikala ränder i vitt respektive graverade vertikala oregelbundna streck, Ingeborg Lundins vas signerad Of Expo 1035 C2 KR (gravör Karl Rössler), höjd 17 och 30 cm

HISTORIK:
Uno Westerberg arbetade efter studier till inredningsarkitekt som formgivare för Pukebergs glasbruk i Nybro 1950-1981. Uno Westerberg formgav många föremål i en klassisk och funktionell anda. Han hade god materialkännedom och strävade efter att kombinera sitt formspråk med marknadens efterfrågan. Serien Spectra, som bestod av skålar och vaser exporterades till många länder, bl a USA.
Lundins vas tillhör Expo-serien och formgavs tidigt i hennes karriär efter ett års arbete vid Orrefors, dit hon kom 1947.

Zustandsbeschreibung

Vasen av Ingeborg Lundin med smärre stötskada nedtill samt mycket svag kalkrand

682451

2019-10-08