Alice Nordin bordslampa
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALICE NORDIN, bordslampa, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm, jugend, brons, foten i form av stående kvinnofigur och sittande kvinna vid trädstam, signerad Alice Nordin samt gjutarmärkt Herman Bergman Fud, höjd inkl. skärm 67 cm
HISTORIK: Alice Nordin (1878-1948) utbildade sig på Kungliga Konstakademien i Stockholm 1890-96 samt i Paris och Italien. Hon ritade bl.a. belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik. Hon modellerade i gips, brons, parian och marmor
Skärm med skador
682689
2019-09-28