2 tekannor samt sockerskrin i silver

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

7 500 SEK

TEKANNOR SAMT SOCKERSKRIN, silver, 3 dlr, rokokostil, omkring 1800-talets andra hälft, bestående av 2 tekannor samt 1 sockerskrin med lock, oidentifierade stämplar, troligen Indien, riklig reliefdekor med rocailler, total vikt ink inlägg vid hantag ca 1672 g

Smärre slitage

682888

2019-09-30