Moki Cherry väggskulptur m belysning / ljusobjekt
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MOKI CHERRY (1943-2009),väggskulptur / ljusobjekt, signerad och daterad Moki 1995, bemålat trä och galvaniserat plåt, inbyggd belysning, höjd ca 63, bredd 47 cm
HISTORIK: Textil- och multikonstnären Moki (Monika) Cherry var gift med den amerikanske jazzmusikern Don Chery. Hennes bildvärld inspirerades av såväl samtida som eviga symboler. Detta unika objekt är inköpt 1995 i samband med en separatutställning på Galleri Ping Pong i Malmö. Under 2016 visade Moderna Museet i Stockhom utställningen "Moment - Moki Cherry".
Något avslag
683480
2019-10-06