Äldre resor 1700- och 1800-tal, 5 vol.

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

ÄLDRE RESOR 1700- OCH 1800-TAL (5). ANDERSEN, Hans Christian. Fodreise fra Holmens Canal til östpynten af Amager i aarene 1828 og 1829. Udgiven af H. C. Andersen. Falun, hos P. A. Huldberg, 1841.
12:o. 154 x 99 mm. XII, 144 s. Nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg med trasigfa kapitäl, mönsterpressade pärmpapper och sprängda snitt. Lagerfläckig. Fredrique Åboms namnteckning.

BRISSON, PIERRE RAYMOND DE. Franske officern herr de Brissons skeppsbrott och fångenskap, med de nyaste underrättelser om Africas öknar, ifrån Senegal til Marocco jämte desz inwånares lefnadssätt och seder, m. m. Tillägnas alla öma hjärtan, och alla, som misznöjde med sin lott, knota öfwer små förluster. Öfwersättning från originalet af sista editionen. Stockholm, hos Joh. Christ. Holmberg, 1790.
8:o. 170 x 104 mm. (8), 131, (1) s. Samtida marmorerade pappärmar med senare ryggremsa av brunpapper. Enstaka småfläckar.

FERRIERES-SAUVEBOEUF, LOUIS FRANCOIS DE. Grefvens af Ferrieres-Sauveboeuf resa genom Turkiet åren 1786 och följande. I sammandrag. Stockholm, hos Johan A. Carlbohm, 1794.
8:o. 178 x 98 mm. (2), 107 s. Tagen ur band. Lagning i övre hörnet t. o. m. s. 27, enstaka mindre tryckförluster. Några småfläckar.

POIRET, JEAN LOUIS MARIE. Herr Poirets bref om Numidien. I sammandrag. Stockholm, i Kungl. Ordens-Tryckeriet, 1792.
8:o. 185 x 110 mm. (6), 215, (10) s. Samtida gråpappband med handskriven titeletikett. Något lagerfläckig.

SYMES, MICHAEL. Resa till konungariket Ava, år 1795. Af major M. Symes, Brittiska Ostindiska Compagniets sändebud. Öfveresatt af Samuel Ödmann. Stockholm, hos Henrik A. Nordström, 1805.
8:o. 190 x 120 mm. (4), 192, (4) s. Häftad, oskuren, i samtida pappersomslag med marmorerad ryggremsa. Smfläckar, några revor. And. Ephrt. Stolpes namnteckning på främre omslagets insida, Carlqvists (överstrukna) på titelbladet.

Inalles 5 volymer.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Se text!

683542

2019-10-06