Nils Landberg Serpentina för Orrefors

Klubbat för:

1 500 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

NILS LANDBERG (1907-1991), "Serpentina", skål, Orrefors 1945, dekor av spiral i ljusgrönt, signerad Serpentina nr 10 ORREFORS Sweden N. Landberg, höjd ca 12, längd ca 20,5 cm

HISTORIK: I Nils Landbergs serie "Serpentina" tillverkades totalt 31 stycken objekt, samtliga under åren 1944-45 samt 1949. De numrerades 4 till 35. Dekoren bestod av färgade spiraler innesluten i klar kristallmassa. Denna skål är unik i sin form och är gjord i bara ett exemplar.

I Orrefors arkiv finns följande antecknat om denna skål:

"År 1945, Serpentina nr 10, 200x110 mm, opalgrön, 1 påklipp, pris (till återförsäljare) 40 kr".

Zustandsbeschreibung

683753

2019-10-02