Skrivpulpet sengustaviansk
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIVPULPET, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag av mässing, uppsats med fyra lådor, snedställd skrivklaff klädd med skinn, inredning av fack bemålad i engelskt rött, utdragbart nedre etage med lådinredning och skinnklädd skiva, lådor med centrallås, avsmalnande ben, nycklar medföljer, höjd ca 144, 111x73,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, sidan 48f, jämför pulpet med dubbla skrivplatser i Nordiska Museets samlingar, inventarienr 19.115
Beslagskompletteringar, mindre lister saknas
683772
2019-10-26