Spegel med konstolbord Jonas Frisks art

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL MED KONSOLBORD, förgyllt och bronserat, 1800-talets första kvartal, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks art (spegelfabrikör verksam 1805-1824), krönet med fyrfat flankerat av sfinxer samt voluter, bordets ben med fjällskuren dekor krönt av skulpterade egytiserande lejonhuvuden, stenskiva i carraramarmor, spegelns höjd ca 216, bordets höjd ca 77, 70x44 cm

Senare förgyllning och bronsering, fotplatta saknas

683810

2019-10-05