Johan Åkerblad spegellampett

Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett

Klubbat för:

10 000 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett, stockholmsarbete i transition, av Johan Åkerblad, signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 1777, för två ljus, fasetterade kvicksilverfolierat glas med slipad växtornamentik, förgylld med slagmetall, ljusarm i mässing, 46x13,5 cm

Zustandsbeschreibung

Renoverad, övre glas med spricka, bättrad bronsering

683817

2019-10-06