Matservis Louise Adelborg
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", matservis, 58 dlr, Rörstrand, med dekor , bemålad dekor, guldkant, bestående av 12 mattallrikar (diameter 24,5), 12 djupa tallrikar (24,5 ), 12 förrätt (21,5 ) , 12 assietter (17,5 cm), 4 uppläggningsfat, 4 uppläggningsskålar, såsskål, mjölkkanna
HISTORIK: Servisen lanserades under Stockholmsutställningen 1930
Ställvis slitage på förgyllningen
683972
2019-10-01