Matservis Louise Adelborg

Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg
Matservis Louise Adelborg

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", matservis, 58 dlr, Rörstrand, med dekor , bemålad dekor, guldkant, bestående av 12 mattallrikar (diameter 24,5), 12 djupa tallrikar (24,5 ), 12 förrätt (21,5 ) , 12 assietter (17,5 cm), 4 uppläggningsfat, 4 uppläggningsskålar, såsskål, mjölkkanna

HISTORIK: Servisen lanserades under Stockholmsutställningen 1930

Ställvis slitage på förgyllningen

683972

2019-10-01