Skrifter i blandade ämnen, 88 vol.

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKRIFTER I BLANDADE ÄMNEN (88). Större parti mestadels äldre (1600-1800-tal) småskrifter, universitetsprogram, avhandlingar i blandade ämnen, parentationer, politiska pamfletter, förordningar, predikningar, tillfällighetstryck etc. Blanda annat fragment av BÜNTING, Een reesebook öffuer then helighe schrifft... (Andra upplagan, 1595), HWASSER. Om Sveriges framtid, Uppsala, 1845, EBERHARD. Lithographie. Mosaik-Farben-Druck von einem einzigen Stein für das Colorit aller Steinabdrucke. Neues Druckverfahren. Leipzig, 1840, Beskrifning öfwer en Boktryckeri-präss utan bengel och skruf. Stockholm, 1801, (ARFWEDSSON). Studenterna i Utscheu eller Zierbenglarnes historia i China. Stockholm, 1828, SPOLE. Computus ecclesiasticus. Uppsala, 1692, GEIJER. Betraktelser öfver europeiska colonial-väldets grundläggning. Ak. avh. Uppsala 1833.

Med flera, inalles 88 skrifter, häftade, delvis tagna ur band, enstaka inbundna, några ettbladstryck. Ej kollationerade. Defekter andra än angivna kan förekomma.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

684003

2019-10-06