Sverige och Danmark 1644, 2 vol.
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVERIGE OCH DANMARK 1644 (2). (LAGERFELT, ISRAEL). Manifest, förklarandes orsakerne, som kongl. may:tt til Swerige, &c. beweekt och nödgat hafwe, at resolvera til krijgs, och förswara medh wapn, sin, sitt rijkes och sine undersåtares undertryckte rätt, emot sin frändes och naboos, konung Christians then 4des aff Danmarck, fiendtlige och wåldsamme attentater. Stockholm, Henrich Käyser, 1644.
4:o. 186 x 145 mm. (82) s. Saknar de avslutande (33) sidorna med bilagor. Tagen ur band, några småfläckar. Nagg i marginalen till 5 blad. Sista bladet med fuktrand i nedre hörnet och smärre revor vid ryggen.
Danmarcks rijkes rådz breff, til Sweriges rijkes rådh, sub dato Ottensiö, Then 9. februarij. Sampt: Sweriges rijkes rådz swar theruppå, daterat Stockholm then 2. martij, anno 1644. (Stockholm), hos Henrich Keyser, (1644).
4:o. 195 x 145 mm. (8) s. Senare pappersomslag. Joh. Ax. Almquists stämplar.
2 volymer. Obs! Den första förtecknade ej komplett.
Se text!
684220
2019-10-16