Frantz Hingelberg fat sterlingsilver

Klubbat för:

1 300 SEK

2 000 SEK

FRANTZ HINGELBERG, fat, sterlingsilver, modellen troligen formgiven av Svend Weirauch, delvis genombruten dekor, Aarhus, 1900-talets andra hälft, vikt 208 gram.

Litteratur: Red. Bernadott Sigvard og Lehm-Laursen Johs."Moderne Dansk Boligkunst", skandinavisk bokförlag, Odense, 1946, sidan 286-287.

"En meget fremtreandende Position indenfor nyere dansk "Sölvsmedekunst indtager Firmaet Frantz Hingelberg i Aarhus. Forretningen grundlagdes i 1897...efter Grundlaeggerens död i 1919 viderförte Sönnen Vilhelm Hingelberg...Virksomheden, som han efter Moderens Död helt overtog...I 1929 knyttedes Sölvsmeden Svend Weirauch till Vaerkstedet. Mange af de bedste Arbejder, der ur udgaaet fra Sölvsmedien, skyldes ham. Hans Sans for den strenge og beherskede Form, hans Forstaaelse af en skön linieföring Betydning for Helheden, forenet med en fremragende Haandvaerkerduelighed, kom her til fuld Udfoldelse...Sölvet er et Material, ud af hvilket de kan lokkes mange Skönhedsvirkningar. Et af dets mest karakteristiske Egenskaber er dess Genspejlingsevne. Det er navlingen denne Virkning, Svend Weirauch har arbejdet med"

Sedvanligt slitage.

684323

2019-10-06