Chiffonjér stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
70 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CHIFFONJÉR, 2 st, snarlika, stockholmsarbete i empire, Johan Öman (1815-1833), etikett i låda "Johan Öman Snickare och Schatullmakare i Stockholm Huset No 5, i hörnet av Regeringsgatan och Enkhus gränd", fanérade i mahogny, beslag i förgylld brons, höjd ca 155, 103x53 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Stopalo
Obetydligt slitage
684917
2019-11-24