Chiffonjér stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

70 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

CHIFFONJÉR, 2 st, snarlika, stockholmsarbete i empire, Johan Öman (1815-1833), etikett i låda "Johan Öman Snickare och Schatullmakare i Stockholm Huset No 5, i hörnet av Regeringsgatan och Enkhus gränd", fanérade i mahogny, beslag i förgylld brons, höjd ca 155, 103x53 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Stopalo

Obetydligt slitage

684917

2019-11-24