Fickur av Anders Fredman

Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman

Klubbat för:

1 550 EUR

Utropspris

1 800 EUR

ANDERS FREDMAN (1737), fickur, märkt i verket/urtavlan, förgyllt verk med graverad dekor, spindelgång, silverurtavla med romerska siffror, märkt "Fredman, Holmiae", små arabiska 5-60, slät svensktillverkad boett av silver, Norrtälje, diameter 53 mm

Andreas Fredman var far till Jean Fredman som blev förebild till Carl Michael Bellmans figur Fredman.

Åldersrelaterat slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

684936

2019-12-04