Fredsfördrag m. m. 1660-1679,9 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FREDSFÖRDRAG M. M. 1660-1679 (9). Parti omfattande: Instrumentum pacis perpetuae eller Ewiga freden [mellan Sverige och Polen (Brandenburg), sluten i Oliva, april 1660]. Stockholm, u. å. (tagen ur band, vikmärken),

Instrumentum foederis/Förbundz instrument [mellan Sverige och Storbritannien, upprättat i London, oktober 1661]. Stockholm, u. å. (tagen ur band, lortigt titelblad, genomgående fuktrand, lagningar med textförluster på ett par sidor),

Den Grooten en Witten Duyvel, das ist: Eine klare Fürstellung und Erweisung... [om Jan de Witt]. U. o., 1672 (tagen ur band, fläckig, tysk översättning),

[Karl XI] Kongl. may:tz bref, til chur-fursten aff Brandenburg [daterat Stockholm, 10 oktober 1674]. U. o. o. å. (tagen ur band, gammal paginering med bläck, fläckigt titelblad),

[Karl XI] Kongl. May:tz bref, til General Staterne aff dhe Föreenade Nederlanden [daterat Stockholm, 5 december 1674]. U. o. o. å. (marmorerat senare pappband med titeletikett av rött skinn, inlagen något fläckig),

[Karl XI] Kongl. may:tz bref, til romerske keysaren [daterat Stockholm, 15 februari 1675]. U. o. o. å. (i senare pappomslag med handskriven titel och Joh. Ax. Almquists stämpel, fuktrand i de 3 första bladens marginal),

Responsio ad libellum memorialem S. regiae majestati & republicae Poloniae nuper abs Danico ministro exhibitum. Adjunctus est libellus ipse danicus. U. o. o. å. (tagen ur band, författarskapet tillskrivet Anders Lilliehöök),

Churfürstl durchl. von Brandenburg abgelassens Schreiben, an die römische keyserliche Majestät, sub dato Dobran 24. Novemb. 1678 [daterad Wien, 22 december 1678]. U. o. o. å. Sammanbunden med: Copia eines Schreibens, auss Dobran, vom 27. Novemb... U. o. o. å. (senare skinnryggsband med marmorerade pärmpapper, första verket genomgående fuktfläckat),

Tractatus commercicorum & navigationum/Commercie- och seglations-tractat [mellan Sverige och Nederländerna, sluten i Nijmegen, 2 oktrober 1679]. Stockholm, u. å. (tagen ur band, med gammal bläckpaginering).

Inalles 10 tryck.

Se text!

685177

2019-10-16