Rune Rockström, Söder Mälarstrand

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Vy mot Söder Mälarstrand och Mariaberget, signerad och daterad Rune Rockström -52, akvarell, 25,5x19 cm

Rune Rockström var autodidakt, självlärd, men deltog flitigt i utställningar. Han är mest känd för sina stockholmsskildringar i akvarell.

I auktionens utrop skildras hur tåget i förgrunden ångar på, samtidigt som rök väller ut från Münchenbryggeriets skorsten. Runt Laurinska huset breder Söder ut sig i denna tilltalande stockholmsskildring.

Svensk privatsamling

685308

2019-10-28