Rune Rockström, Riddarholmen
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Riddarholmen från fjärden, signerad och daterad Rune Rockström -33, akvarell, ca 17x24 cm
Rune Rockström var autodidakt, självlärd, men deltog flitigt i utställningar. Han är mest känd för sina stockholmsskildringar i akvarell.
Svensk privatsamling
685316
2019-10-28