Rune Rockström, Riddarholmen

Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen
Rune Rockström, Riddarholmen

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Riddarholmen från fjärden, signerad och daterad Rune Rockström -33, akvarell, ca 17x24 cm

Rune Rockström var autodidakt, självlärd, men deltog flitigt i utställningar. Han är mest känd för sina stockholmsskildringar i akvarell.

Svensk privatsamling

685316

2019-10-28