Ivan Jordell En konstsamlares hem

Klubbat för:

700 SEK

1 500 SEK

IVAN JORDELL (1901-1965): Kvinna, signerad Jordell, krita, ca 29x25,5 cm,

HISTORIK:
Ivan Jordell (1901-1965)
Efter studierna på Skånska målarskolan tar Jordells karriär fart. Under 1930-talet var hans måleri traditionellt och han var tillsammans med de jämnåriga studiekamraterna Hans Larsson, Nils Nilsson och Bertil Landelius influerad av den sk Bornholmsgruppen och dess sätt att arbete med dova klanger och modulerande färgplan (Bornholms Konstmuseum). I slutet av 30-talet hittar Jordell fram till det motiv som han i duk efter duk kommer att använda sig av: den ensamma isolerade människan med tomma ögon stirrande mot det okända - inte sällan ställd
mot en bakgrund av endast antydd karaktär, utan kontakt med tingen eller rummet kring sig. Med förkärlek målar han människor i samhällets utanförskap. Formen och teckningen är summarisk men färgen ofta dunkelt glödande. Jordells människor är aldrig individualiserade, de är porträtt snarare av ett själstillstånd än av en individ. På 1950 och 1960-talet övergår hans konstnärskap till att även inkludera stilleben, landskap och stadsbilder. Även de är säregna verk men det är i människobilderna hans konst blir helt unik - ett eget kapitel i 1900-talets svenska konsthistoria.

Ingår i auktionen
"En konstsamlares hem - med skånska konstnärer i fokus"

685446

2019-10-06