Bengt Orup En konstsamlares hem

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BENGT ORUP (1919-1996), Utan titel I-IV, polyptyk (4 delar), signerad Orup, ca 1980, olja o blyerts på duk, vardera ca 50x61 cm,

LITTERATUR:
"Bengt Orup, Måleri - Glas". Avbildad på sidan 76

Thomas Millroth om polyptyken i boken Bengt Orup. Måleri - glas (sidan 75):

"Sällan har han varit mer utsökt än i den svit om fyra målningar som torde vara gjord runt 1979-80. En liggande rektangel tecknad i blyerts i en vit yta. Inuti triangeln har han lagt till en enda liten diagonal, som har låter flytta sig från sida till sida inuti triangeln. Det är allt. Och fullständigt absorberande. Målningarna fungerar även så att man kan hänga dem i en fyrkant, och rätt kombinerat kommer då diagonalerna att fortsätta från de nedersta målningarna upp i de översta. Imaginära snitt genom hans rymd."

HISTORIK:
Bengt Orup (1916- 96).
Orup tillhörde pionjärerna inom efterkrigsmodernismen
i Sverige. Så tidigt som 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld. 1952 blev han konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk i Småland och
glaset kom sedan under många år framöver att spela en stor roll i hans skapande.
I slutet av 1970-talet/början av 1980-talet hittade han en ny väg i måleriet (PROCC). Det är under denna period som målningarna ur denna samling är utförda.

Ingår i auktionen
"En konstsamlares hem - med skånska konstnärer i fokus"

685499

2019-10-06