Bengt Orup En konstsamlares hem

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BENGT ORUP (1919-1996): Utan titel, signerad Orup, daterad 1985 på spännramen, olja och blyerts på duk, ca 73x60 cm,

HISTORIK:
Bengt Orup (1916- 96).
Orup tillhörde pionjärerna inom efterkrigsmodernismen
i Sverige. Så tidigt som 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld. 1952 blev han konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk i Småland och
glaset kom sedan under många år framöver att spela en stor roll i hans skapande.
I slutet av 1970-talet/början på 1980-talet hittade han en ny väg i måleriet (PROCC). Det är under denna period som målningarna ur denna samling är utförda.

"Ingår i auktionen
En konstsamlares hem - med skånska konstnärer i fokus"

685535

2019-10-06