Alfred Hedlund Norrmalmstorg

Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Alfred Hedlund Norrmalmstorg

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ALFRED HEDLUND (1884-1930): Norrmalmstorg i Stockholm, signerad Alfr. Hedlund, olja på duk fäst på pannå, 52x34,5 cm

Auktionens utrop fångar folklivet på Norrmalmstorg från tiden strax efter förra sekelskiftet. På torget fick gående dela utrymme med såväl spårvagnar som hästdroskor. De första elspårvagnarna sattes i trafik 1901 i Stockholm, på Söder, tre år senare elektrifierades även den s.k. Djurgårdslinjen, där Norrmalmstorg var ändhållplatsen alltsedan 1882.

Svensk privatsamling

685584

2019-10-28