Lars Boëthius Riddarholmskyrkan
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LARS BOËTHIUS (1903-1968): Riddarholmskyrkan över vintrigt Stockholm, signerad Boëthius, olja på pannå, 71,5x61 cm
Lars Boëthius ställer 1927-1929 ut på Svensk Franska Konstgalleriet tillsammans med bl.a Sven Erixson, och målar i en naivism typisk för 1910-talet och smedsuddskolonin. Efter intryck av den franske naivisten Henri Rousseaus måleri, avslutar Boëthius sin naivistiska period i Paris 1930, för att övergå till ett mörkare och mer allvarsamt måleri. Auktionens tre utrop skildrar med naivistiska förtecken centrala stadsdelar i ett vintrigt Stockholm.
Svensk privatsamling
685592
2019-10-28