Jürgen von Konow Stockholm ström

Klubbat för:

3 200 SEK

4 000 SEK

JÜRGEN VON KONOW (1915-1959): Stockholm ström, signerad v. Konow och på baksidan daterad 1942, olja på pannå, 65x54 cm

Jürgen von Konow erhöll fleråriga studier i Paris på 30-talet, och blev med tiden en erkänt duktig stockholmsmålare verksam i en egen lätt surrealistisk ton. Han finns flitigt representerad på museum runtom i Sverige, och nådde även internationellt erkännande vid grafikutställningen i Ljublijana.

Svensk privatsamling

685624

2019-10-28