Konsolur 1800-tal
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KONSOLUR, 1800-tal, Frankrike, Louis XV-stil, vitemaljerad urtavla märkt Le Roy Paris, förgyllda dekorelement i brons, bemålat fodral, höjd inkl. konsol 68, urets bredd 25, konsolens bredd 30 cm, nyckel och pendel finns
PROVENIENS: Mary Stephens (1882-1986), syster till Florence Stephens på Huseby herrgård, Småland
Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
685661
2019-10-06