Erik G:son Hallström S:t Erikspalatset

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ERIK G:SON HALLSTRÖM (1905-1992): Sankt Eriksbron och S:t Erikspalatset med Sankt Eriksterrassen, otydligt signerad Hallst** och på baksidan signerad E Hallström i blyerts, olja på duk, 63,5x77 cm

Konstnären Erik Gunnarsson Hallström var främst verksam utomlands. Studier av bl.a Cézanne och neoimpressionisterna gav ett speciellt ljus i Hallströms måleri.

Det aktuella utropet, som fångat höstens färger, föreställer St Eriksbron före anpassningen till tunnelbana, och är ett utmärkt exempel på Hallströms speciella ljus- och färgskala. Till höger syns S:t Erikspalatset beläget på Kungsholmen, en stadsdel som vid tiden domineras av mekaniska verkstäder och industri.
S:t Erikspalatset uppfördes åren 1907 till 1910. Byggnaden är 58 meter hög och var mellan 1909 och 1924 Sveriges högsta husbyggnad.

Svensk privatsamling

685734

2019-10-28