Per-Inge Isheden Laurinska huset och Södermalm

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PER-INGE ISHEDEN (född 1937): Hemåt i skymningen, signerad Isheden, på baksidan daterad -98, olja på duk, 55x65 cm

Per-Inge Isheden är en utpräglad representant för den moderna målarskolan, och förutom att använda både pensel och palettkniv applicerar han färg på sina dukar på ett kreativt sätt.

I auktionens utrop ligger allt fokus på det framrusande tåget, vars ljussättning, med speglingen i vattnet, framhäver farten än tydligare. I bakgrunden tornar södermalm upp sig, med Laurinska huset som vilar över situationen.

Svensk privatsamling

685843

2019-10-28