Skål Japan

Skål Japan
Skål Japan
Skål Japan
Skål Japan
Skål Japan
Skål Japan
Skål Japan
Skål Japan

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL med lock, Japansk bok, 1950/60-tal, Japan, diameter ca 26, höjd 7 cm.

ÖVRIGT: Den här skålen var en av flera som importerades från Japan under 50 och 60 talet av företaget Swedecraft. Den sista leveransen ägde rum våren 1963, kort därefter stängde företaget igen och skålarna glömdes bort. Nordiska Kompaniet sålde skålarna i Bok och Rosenträ, under 1980-talet.

686259

2019-10-06