Skäkteträn bl a Norrala
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÄKTETRÄN, 2 st, varav ett Norrala Hälsingland, daterade 1837, bemålade med polykrom dekor av blommor, skulpterat handtag resp handtag med karvsnittsdekor, vardera längd ca 56 cm
PROVENIENS: Stopalo
Ett skäkteträ med spricka (Norrala) ett skäkteträ med orangrepp
686427
2019-11-24