Skål Kina 1800-tal

Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, dekor av kartuscher med sångfågel vid blomma i sepia, emaljfärger samt järnoxid, lotusslingor mot mörkblå fond, invändig turkos glasyr, botten med Xianfengs sigillmärke, höjd ca 8, längd 26 cm

Slitage, repor, lagning

686564

2019-10-07