Einar Jolin, Medeltida Stockholm
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976): "Medeltida Stockholm", signerad och daterad Jolin 1961, olja på duk, 50x61 cm
Einar Jolin är en av våra mest folkkära konstnärer, med en karriär som konstnär som sträcker sig över sju decennier. Hans naivistiska tolkningar av Stockholm och dess omgivningar tillhör samtidigt det mest uppskattade i genren.
Proveniens: Auktionsverket, Stora kvalitén, maj 2017
Svensk privatsamling
686662
2019-10-28