Einar Jolin, Medeltida Stockholm

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

EINAR JOLIN (1890-1976): "Medeltida Stockholm", signerad och daterad Jolin 1961, olja på duk, 50x61 cm

Einar Jolin är en av våra mest folkkära konstnärer, med en karriär som konstnär som sträcker sig över sju decennier. Hans naivistiska tolkningar av Stockholm och dess omgivningar tillhör samtidigt det mest uppskattade i genren.

Proveniens: Auktionsverket, Stora kvalitén, maj 2017

Svensk privatsamling

686662

2019-10-28