Sture Svenson Inloppet till Stockholm

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STURE SVENSON (1913-1976): Inloppet till Stockholm från Västerbron, signerad Sture Svenson, olja på duk, 40x65 cm

Sture Svenson medverkade i en lång rad utställningar, bl.a Färg & Form 1952 och stockholmsutställningen på Liljevalchs 1962. Han var en av de första svenska kubisterna och sökte sig mer och mer mot den rena abstraktionen i sitt konstnärskap. Auktionens utrop fångar väl upp dessa drag hos konstnären, där Riddarfjärdens vatten binder samman Norr och Söder Mälarstrand på ett ovanligt och lite osvenskt vis.

Svensk privatsamling

686668

2019-10-28